Backlink Alma Yolları: Peki Hangi Yöntemlerle?

backlink alma yolları yöntemleriBacklink alma konusunda her kafadan bir ses çıkıyor ve insanlar yanlış yönlendiriliyorlar. İşin elbetteki bir ticari boyutu var fakat sadece link satmak için yapılan satışlar insanların backlink alımına ön yargı ile yaklaşmasına ve SEO konusuna olan çekincelerinin artmasına sebebiyet veriyor. Backlink alma yolları ile ilgili bir yazı yazarak Google gibi arama motorlarının temel olarak neyi hedeflediğini ve bu yaklaşımlarına paralel link alımının nasıl yapılabileceğini anlatmak istiyorum. En azından backlink alma yöntemleri konusunda bilgi edinerek, backlink alacağınız kişileri doğru şekilde sorgulayarak web sayfanıza zarar vermelerinin önüne geçmiş olabilirsiniz.

Backlink Alma Konusu Neden Önemli?

Şimdi biliyorsunuz ki SEO çalışması yapan kişilerin en temelde site içi ve site dışı olmak üzere 2 alanda SEO düzenlemesi yapıyorlar. Site içi çalışmalar daha kolay indexlenebilmesi, kullanıcıların sayfada kolay gezilebilmesi gibi konulara; yani Google’ın bakım maliyetlerini azaltmak ile kullanıcı deneyimini arttırmaya odaklanıyor iken site dışı SEO çalışması ile o web sayfasının diğer sayfalar nazarındaki yerine odaklanıyor. Site içi çalışmalarla belirli bir noktaya kadar gelebiliyorken backlink elde etme ile birlikte ilerlememiz oldukça hızlanabiliyor. Yani rekabet ortamı içerisinde backlink almadan daha ileriye gitme şansınız çok fazla yok. Bu yüzden backlink almak oldukça hayati bir konu.

Backlink Alırken Google Gibi Düşünmek

Backlink kullanımı yaygınlaştığı dönemlerden bu yana SEO danışmanları Google’ın algoritmasını çözmeye, onu yanıltarak üst sıralarda yer bulmaya çalıştılar. Google’da seocuların yakalamış olduğu ince noktaları kapatmak için çaba sarf etti ve günümüze kadar gelindi. Halbuki Google’ın mantığı basitti ve ezbere iş yapılmasına bile gerek yoktu.

Bir web sayfanın kaliteli bir web sayfası olduğunu diğer web sayfaları ile olan ilişkisinden anlayabiliriz. Şöyle ki kaliteli bir içerik diğer web sayfaları tarafından örnek gösterilir, insanlar tarafından paylaşılır ya da kaynak olarak kullanılır.

Mantık bu iken bizim sormamız gereken soru şudur: Benim içeriğim kaliteli bir içerik olsaydı hangi yerlerde ve nasıl paylaşılırdı? İnsanlar bir paylaşım yaparken bu içerikleri nasıl değerlendiriyor?

  • Beğendiğiniz bir içeriği Facebook’ta paylaşırken nasıl paylaşıyorsunuz?
  • Beğendiğiniz/kaynak olarak kullanacağınız içeriği nasıl paylaşıyor, referans olarak belirtiyorsunuz?
  • Beğendiğiniz içerikleri paylaştığınız başka kanallar var mı?

Yukarıdaki sorulara cevap bulmadan backlink alınması, ezbere yapılan işler olacaktır. O yüzden hep Google ile empati kurarak alacağınız backlinklerin kalitesini sorgulamanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Site içi SEO Kuralları ile Google’da Yükselm...
Görüntüleme 693
Site içi SEO kuralları Hakkında Site içi seo kuralları, Google gibi arama motorları tarafından oluşturulan, daha iyi bir kullanıcı deneyimi elde etme...
Backlink Nedir? Backlink Nasıl Yapılır?
Görüntüleme 1064
Backlink nedir? Backlink nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak ediyorsunuz. Çünkü arama motoru optimizasyonu ile zaman harcıyor ve Google gibi arama...
Google Sıralaması Toplu Takip Programı: Microsite ...
Görüntüleme 782
Google Sıralaması Toplu Takip Yapılabilir Mi? Google sıralaması kontrolü için Google'a ilgili anahtar kelimeyi yazdığımızda Türkiye'den birçok SEO ar...
Hangi Google Sıralama Kriterleri Daha Önemli?
Görüntüleme 843
SEO kuralları nelerdir? diye düşünüldüğünde en başta Google'da yükselmek için uygulamamız gereken Google sıralama kriterleri kuralları aklımıza geliyo...

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Backlink Alma Yolları: Peki Hangi Yöntemlerle?” hakkında 2 yorum

  1. Yani diyorsunuz ki backlink alacaksanız da içeriğinizi öncelikle toparlayın. R10 gibi sayfalarda paket backlinkler satılıyor, SEO için uygun olmaz mı yani?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir