Backlink Nereden Alınır? Sorunuzun Cevabı Google’da

Backlink nereden alınır? Doğru backlink adreslerini nasıl bulacağım? SEO ile uğraşıyorsanız ve belli bir aşamayı aşmışsanız tabi ki bu soruları sormayacaksınız. Fakat yeni başlamışsanız o zaman backlink nereden alınır? gibi bir soru fazlasıyla zorlayıcı olabilmektedir. Kalitesiz web sayfalarından alacağınız backlinkler sizin için kalitesiz backlink olacaktır. Sıralamaları iyileştirmek isterken daha aşağılara gitme riskinden dolayı da doğru web sayfalarına yatırım yapılması çok önemlidir.

Backlink Nereden Alınır? İşte Cevabı

Daha önce herhangi birisi bu açıdan yaklaştı mı bilmiyorum ama Google Adwords araçları backlink kaynaklarını bulmak için kullanılabilir diye düşünüyorum. Bu yazımızda kullanılmasını önereceğim araç “Görüntülü Reklam Planlayıcı“. Bu araç Google’ın reklam ağında bulunan web sayfalarını seçmiş olduğumuz konu/anahtar kelimeye ve alakas düzeyine göre sıralamamıza yarayan bir araç. Böylece reklamlarımızı ilgili sayfalarda yayınlayabiliyoruz. İşte Google’ın ilgili sayfalarda yayınlama mantığı ile backlink yaklaşımımız da paralel olduğu için bu araç bizim açımızdan faydalı bilgiler verebilir.

Adım Adım Doğru Backlink Alınabilecek Sayfaları Öğrenme

Aşağıda görebileceğiniz gibi Google Adwords hesabınıza girdiğinizde “Araçlar” linkine tıklarsanız açılan listede “Görüntülü Reklam Planlayıcı” linkini görebilirsiniz.görüntülü reklam planlayıcı

Google’ın bu aracını açmış olduğumuzda bize “Yeni hedefleme fikirleri bulun” diye bir mesaj veriyor ve altında 2 farklı seçenek mevcut. Biz “kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni hedefleme fikirleri arayın” seçeneceğini seçeceğiz.

reklam fikirleri

baclink için konu seçimiBu alanı seçtiğimizde neden backlink nereden alınır sorusunun cevabı burada dediğimizi daha iyi anlamış olmalısınız. Yanda görebileceğiniz gibi ister bir konu isterseniz de web sayfanızı yazarak belirlemiş olduğunuz kaynaklarla ilgili web sayfalarının sonucuna ulaşmış oluyorsunuz.

Burada ayrıca dil ve ülke seçenekleri de mevcut. Bizim için sadece Türkiye ve Türkçe olması yeterli, diğer seçeneklere dokunmada “Yerleşim Fikirleri Alın” diyoruz. Böylece Google’ın reklam ağında yer alan ve web sayfamız ile ilgili olan web sitelerinin dökümünü de almış oluyoruz.

Biz burada örnek olarak atık yönetimi konusu üzerine bir web sayfası araştırması yapacağız.

Yerleşim fikirlerini öğren dediğimizde bize hem web sayfalarının ilgi düzeyini gösteriyor hem demografik bilgiler veriyor hem de haftalık ne kadar çerez bıraktığını da göstermiş oluyor. Böylece atık yönetimi ile ilgili cevreonline.com, atiktaparavar.com vb. web sayfalarının bizimle ilgili olduğu sonucuna ulaşmış oluyoruz. Tabi ki bunlardan hangileri ile anlaşırsınız bu sizin bileceğiniz bir durum.

backlink nereden alınır

Özetle: Backlink nereden alınır?

Elbette ki backlink nereden alınır? sorusunun cevabı için onlarca yöntemden bahsedilebilir. Hem backlink işini bir sistematiğe oturtmak hem de temel bilgi seviyesindeki kişilere bir bakış açısı kazandırmak için bu yazıyı hazırladım. Umarım faydalı olmuştur. Diğer SEO yazıları için lütfen ilgili kategori linkine tıklayınız.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
Backlink Nereden Alınır? Sorunuzun Cevabı Google'da
Puan
51star1star1star1star1star

İlginizi Çekebilecek Yazılar

E-Ticaret SEO: Online Mağazanız ile Yükselin
Görüntüleme 468
E-Ticaret SEO Nedir? E-ticaret SEO, e-ticaret şartlarına özelleştirilmiş, e-ticarete yönelik gereksinimlerin de karşılanmasını öngören bir SEO tekniğ...
Kobilerde Pazarlama Stratejileri Nelerdir?
Görüntüleme 582
Kobilerde pazarlama stratejileri, sektörden sektöre değişebilir olsa da hemen hemen kullanacağımız pazarlama araçları aynı. Bize sadece elimizdeki bu ...
Adwords Stratejileri Üzerine Bir Yaklaşım
Görüntüleme 783
Adwords stratejileri belirlemek hiç kuşkusuz ki zor değil. Google'ın, reklamım her zaman sayfanın en başında olacak şekilde ayarlansın ya da en iyi dö...
SEMRush’a Göre 2017’nin SEO Kriterleri...
Görüntüleme 215
SEO kriterleri, herkesçe merak edilen know-howlardan. Dünyada en fazla kullanılan SEO audit araçlarından birisi olan SEMrush bu konuda belirsizlikleri...

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Backlink Nereden Alınır? Sorunuzun Cevabı Google’da” hakkında 5 yorum

  1. Backlink almak için dediğiniz gibi inceledim faydalı da oldu. Daha fazla backlink kaynağı bulabilmek adına bir öneriniz var mıdır?

    1. Halil Bey merhaba, backlink alırken daha önceden link almış olan profilere, domain otoritelerine, web sayfanın son 5-6 aydaki trendine dikkat ederseniz sıkıntı yaşamanız minimuma inecektir. İyi çalışmalar.

  2. Her ne kadar böyle bir çalışmaya ihtiyaç duymuyor olsam da yeni başlayan arkadaşların backlink kavramını algılamaları için yeterli olabilir. Elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir