CCC Belgesi Nedir? CCC Sertifikası Ne İşe Yarar?

CCC Belgesi Hakkında

CCC Belgesi Nedir?

ccc belgesiCCC Belgesi, China Compulsory Certificate kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe’deki karşılığı Çin Zorunlu Belgesi‘dir. Birçok yerde Çin Uygunluk Belgesi olarak da duyabilirsiniz. Çin 1 Ağustos 2013 yılından itibaren CCC Sertifikasını Çin’e ürün satmak isteyen firmalara bir zorunluluk olarak getirmiştir.

CCC Belgesi Ne İşe Yarar?

Eğer ihracat yapmak istiyor ve hele ki ürettiğiniz ürünleri Çin sınırları içerisinde satmak istiyorsanız, CCC sertifikası almak zorundasınız. Bugün 135’e yakın ürün kategorisinde bu sertifika ihtiyacı bulunmaktadır. CCC sertifikası almak Çin’e ürün satmanın en kolay yoludur.

CCC Belgesi Nasıl Alınır?

CCC Belgesi, kapsamlı bir denetim sonucunda alınmaktadır. Kuruluşlar CCC belgelendirme için başvurduktan sonra şu adımları takip etmektedir:

  • CCC için başvurunun ilgili danışman ile birlikte yapılması,
  • Testi yapılacak ürünlerin gönderilmesi,
  • CNCA akreditasyonlu Çin laboratuvarında ürünün testi
  • Üretimi ve ürünü incelemek adına denetçilerin(4-8 kişi) gönderilmesi,
  • Gerekirse denetçiler yeni numuneleri de laboratuvarlara gönderebilir,
  • Sonuçların değerlendirilerek, olumlu ise onaylanması şeklinde olmaktadır.

Belgelendirme, 4-8 ay arasında sürebilmektedir. Bununla beraber CCC Belgesi 5 yıl geçerlidir ve her yıl ara denetimler olmaktadır. Ana denetim 2 gün iken ara denetimler 1’er gün şeklinde yapılmaktadır.

CCC sertifikasyonu ile ilgili danışmanlık talebinde bulunmak isterseniz hemen iletişime geçiniz.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
CCC Belgesi Nedir? CCC Sertifikası Ne İşe Yarar?
Puan
51star1star1star1star1star

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

CCC Belgesi Nedir? CCC Sertifikası Ne İşe Yarar?” hakkında 4 yorum

    1. Fatma hanım, sertifikasyon ücreti belge alınacak olan ürünün komponentlerine göre değişmektedir. Yurtdışından birkaç denetimci ve birkaç günlük denetim bile binlerce dolarlık maliyet oluşturmaktadır. Bu maliyet her ürün için tekrar etmektedir. Ayrıntılı bilgi için iletişim sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

  1. İnternette olmayan bu bilgiyi bizim ile paylaştığınız için teşekkür ederim. Konu ile ilgili yardımcı olma şansınız var mıdır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir