IRIS Belgesi Nedir? IRIS Belgesi Nasıl Alınır?

IRIS belgesi nedir? IRIS belgesi nasıl alınır? Genel içeriğe geçmeden önce IRIS’i tanımak ile başlayalım.

IRIS Nedir? : IRIS, uluslararası demiryolu endüstrisi standardıdır. IRIS (International Railway Industry Standard) uluslararası alanda demiryolu sanayisine özel olarak uyarlanmış bir standarttır. Temeli birçok yönetim sisteminde olduğu gibi ISO 9001’e dayanır. ISO 9001 yaklaşımı ile birlikte demiryolu sanayisinin özelleşmiş ihtiyaçlarına yönelik maddeler de barındırmakta güçlü bir standart yapısı ile ihtiyaçları karşılamaktadır. Demiryolu belgelendirme olarak da tanımlayan kişileri görebilirsiniz.

IRIS Belgesi Nedir?

iris belgesi nedirIRIS belgesi, demiryolu sanayisine üretim/hizmet sağlayan kuruluşlara verilen bir belgedir. Türkiye’de şu an hali hazırda 20 kadar firmada bulunmaktadır. IRIS belgelendirme için dünyada otoriter kurum UNIFE’dir. UNIFE, Association of European Railway Industries in marka ismidir. IRIS belgesi, başvuru yapan kuruma gelen bağımsız denetçiler tarafından gerçekleştirilir ve sonucun olumlu olması halinde belge kullanım hakkı sağlanır.

IRIS Belgesi Nasıl Alınır?

IRIS belgesi nasıl alınır sorusunun karşılığı ISO 9001 nasıl alınırdan çok da farklı değildir. IRIS standardı, UNIFE tarafından ISO 9001 baz alınarak hazırlanmıştır. ISO 9001’den özelleştirilmiş yanı ise sektörün ihtiyaçları doğrultusunda özel maddelere sahip olmasıdır. IRIS belgesi için çalışmalara başladığınızda, demiryolu sanayisinde kullanılan tüm parçalara özel emniyet koşullarını sağlamanız istenecektir. IRIS demiryolu standardı uygulamaları sonrasında denetimden başarı ile geçmeniz ile birlikte UNIFE‘nin veritabanına kayıt olacak potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştıracaksınız.

IRIS Belgelendirme Süreci

iris belgesi nasıl alınırIRIS Belgelendirme süreci daha önceden de bahsettiğimiz gibi ISO 9001’den çok da farklı değildir. IRIS Belgelendirmesi için yolunuz adım adım şu şekilde tarif edilebilir:

 • IRIS danışmanlık hizmeti alın (Eğer IRIS konusunda altyapınız ve bilginiz yok ise)
 • IRIS belgelendirme hizmeti alacağınız belgelendirme kuruluşu ile anlaşın
 • IRIS belgelendirme ön denetimine girin ve başarılı olun
 • IRIS belgelendirme denetiminden başarı ile geçin
 • Tespit edilen uygunsuzlukları kapatın (Eğer varsa)

IRIS belgesi nasıl alınır sorusundan daha fazla soracağınız sorular olabilir. Eğer öyle ise belgelendirme kategorisinde ilgili yazıları araştırınız. Eğer mevcutta hazırladığımız bilgiler yeterli gelmediyse iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
IRIS Belgesi Nedir? IRIS Belgesi Nasıl Alınır?
Puan
51star1star1star1star1star

İlginizi Çekebilecek Yazılar

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?
Görüntüleme 578
ISO 9001 belgesi nasıl alınır? ISO 9001 belgesi alma şartları? ISO 9001 belgesini kimler alabilir? ISO 9001 almak için merak ettiğiniz sorular üzerine...
ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?...
Görüntüleme 1251
ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Hakkında ISO 27001 Bilgi güvenliği yönetim sistemi ile kuruluş açısından değerli kılınan bilgi gizlilik, bü...
Otomotivde Kontrol Planı Hazırlama Evreleri
Görüntüleme 1931
Kontrol Planı Hazırlama Evreleri Kontrol planı, kalite sisteminin en önemli halkalarından biridir. Otomotiv sektöründe kontrol planı hazırlama, d...
Yönetim Sistemleri Neden Gereklidir?
Görüntüleme 1920
Yönetim Sistemleri ve Önemi Yönetim Sistemleri, kuruluşlara dünya standartlarına uygun bir yönetim anlayışı kazandırmak adına oluşturulan sistemlerdi...

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

IRIS Belgesi Nedir? IRIS Belgesi Nasıl Alınır?” hakkında 2 yorum

 1. Merhaba, iris belgesi almak istiyoruz. Danışmanlık veriyor musunuz acaba? Ya da iris eğitimi alsak sistemi kurmak için yeterli olur mu? Teşekkürler.

  1. Hikmet Bey merhaba,
   IRIS ile bizzat ilgilenmiyorum fakat Türkiye’de bulması zor olan nitelikli bir iki danışman ile tanıştırabilirim. Ayrıntıları öğrenmek için iletişim sayfamdan bana firma ve iletişim bilgilerinizi gönderebilirsiniz. İyi günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir