Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Kısaca Mesajınız

İş Akış Şeması Nedir? Iş Akış Şeması Nasıl Çizilir?

Shares
Read Carefully

Iş Akış Şeması Nasıl Çizilir? ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Iş akış şeması nasıl çizilir? özellikle endüstriyel çalışma ortamlarında çalışan teknik personelin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Bununla birlikte doğru bilinen yanlışlar da olabilmektedir. Bu yazıyı da iş akış şeması şekilleri konusunda kalibre olabilmek adına hazırlıyorum.

Iş Akış Şeması Nedir?

Iş akış şeması, bir sürecin faaliyetlerin akışını teknik bir dille, uluslararası geçerli sembollerin kullanımıyla anlatma biçimidir. İş akış şeması üzerinden bir sonuç elde edemezsiniz yalnızca var olan bilgiyi kolay ve net bir şekilde gözler önüne serebilirsiniz. Dolayısı ile iş akış şeması şekillerinin kullanımı çok büyük önem arz etmektedir.

Iş Akış Şeması Şekilleri Anlamları

akış şeması şekilleri anlamları dünyada kabul görmüş ASME tarafından ortaya dökülmüştür. ASME Amerikan Makina Mühendisleri Odası’dır ve dünyadaki en yetkin kurumlardan birisidir. Şekilleri ve anlamlarını aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

iş akış şeması nasıl çizilir

Iş Akış Şeması Nasıl Çizilir?

akış şeması nasıl çizilir? sorusunun cevabını aşağıda bulacaksınız. Öncesinde iş akış şeması çizerken şu iki maddeyi atlamamanız gerektiğini lütfen unutmayın:
1- İşinizin adımları muhakkak kutucukların içerisinde yazılmış olmalıdır.
2- Adımlar arası ilişkilerin yönleri oklarla gösterilmelidir.

 • Öncelikle sürecin nereden başladığını doğru teşhis edin.
 • İlk adımı attıktan sonraki adımı düşünün, karar vermenizi gerektiren bir adım var mı? Kayıt Var mı? Herhangi bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?
 • Bu çalışmaya her adımda benzer soruları düşünerek devam edin.
 • Karar aşamasını şematize edeceğini durumlarda oklar evet ya da hayır olarak ayrılması gerekmektedir. Bu durumda evet ya da hayırı okların üzerine eklemelisiniz. Böylece daha net bir karar görüntüsü ortaya çıkmış olacaktır.

Iş Akış Şeması Örneği

Aşağıda iş akış şeması örneği görebilirsiniz. Basit olarak tarif edilen bu örnek proses akış şeması ile, proses akışının mantığını kolayca kavrayacaksınız.

iş akış şeması örneği

İş Akış Şeması Örneği PDF

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Comments (5)

 • Pingback: PPAP Dosyası Nasıl Hazırlanır? İçeriği Nelerden Oluşur?

 • Ebru

  Ağustos 25, 2016 - 9:58 pm

  İnternette çok karışık örnekler vardı. Basit ve yalın bir iş akış şeması örneği ile anlatım gerçekleştirdiğinize sevindim.

  Cevapla
  • İbrahim Akşen

   Ağustos 26, 2016 - 11:35 am

   Ebru Hanım, uyguladığımız işler basit işler, genelde zorlaştıran biz oluyoruz. İş akış şeması ile ilgili yorumunuz için teşekkürler.

   Cevapla
   • sadık

    Şubat 22, 2017 - 2:39 pm

    Hocam muhasebe ile ilgili süreç mevcutsa rica edebilir miyim.

    Cevapla
    • İbrahim Akşen

     Şubat 22, 2017 - 5:19 pm

     Sadık Bey merhaba, muhasebe ile ilgili elimde bir şema maalesef yok. Elyaf, kamgarn iplik süreçlerinin içerisinde çalışmış birisi olarak şunu diyebilirim ki; destek süreç olduğu için üretim kadar zorunluluk arz etmemektedir. Süreç tanımınızdaki akış yeterli olacaktır. İyi akşamlar dilerim.

     Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top