Kalitesiz Backlink İle SEO’ya Olumsuz Etki Etmeyin!

Kalitesiz Backlink Nedir?

kalitesiz backlinkKalitesiz backlink, Google gibi arama motorlarının beklentisini karşılamak için bilinçsizce ve yanlış biçimde yapılan backlink işlemidir. Birçok web sitesi backlink kalitesi üzerinden değil; link çıkışları üzerinden değerlendirme yapıyor. Ne kadar çok yerden backlink alınır ise o kadar başarılı olunacağı yargısı hakim. Fakat google’ın her seferinde kendisini yenileyen algoritması ile birlikte işler günden güne daha zor hale geliyor. Takipçisi olduğum bir web sayfasında yer alan listeyi baz alarak

Kalitesiz Backlink Kaynakları

  1. Doğal akışa ters düşecek derecede yoğun link akışı: Normal bir web sayfası çok büyük bir lansman yapmıyor ise bir anda duyulması nasıl ki mümkün değilse; link kazanması başkaları tarafından referans gösterilmeleri de mümkün değildir. Bundan dolayı Google hızlı link artışlarını spam olarak algılar.
  2. Link çöplüğüne dönmüş sitelerden alınan düşük profilli linkler: Eskilerde toplist denilen bir kavram vardı(şu an hepsi tarihe gömüldü). Bu web sayfalar gibi birçok link çıkışı yapılan sayfalar adeta bir çöplüktür. Bu tarzda sitelerden alınan linkler sayfanıza olumsuz etki edecektir.
  3. Web sayfanızın kategorisi ile ilgisi olmayan yerlerden alınan linkler: Eğer siz bir otomotiv sitesi iseniz kitap yorumlarının yer aldığı bir web sayfadan link almanız doğru olmayacaktır.
  4. Aynı IP üzerinden gelen olağan dışı yoğun link akışı: Aynı IP üzerinde farklı web sayfalar üzerinden link akışı sağlıyorsanız bu Google tarafından anlaşılacaktır. Bir miktar olması iç linkleme olarak fayda sağlayabilir fakat fazla olması sizi spam yapıyor olarak algılatacaktır.
  5. Tek türde alınan linkler: nofollow ve dofollow gibi çeşitli türlerde linklemeler yapılıyor. Bu link kategorilerini doğal görünecek biçimde dağıtmamız gerekiyor. Tavsiyem %75 nofollow, %15 dofollow, %10 diğer.

Backlink önemli bir kriter olsa da çok önemli çalışmalardan bir tanesi de site içi seo’dur. Site içi seo kuralları ile google’da yükselmek için diğer yazımı okuyabilirsiniz.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
Kalitesiz Backlink İle SEO'ya Olumsuz Etki Etmeyin!
Puan
51star1star1star1star1star

İlginizi Çekebilecek Yazılar

2017 SEO Teknikleri: Yeni Yıl, Güncel Yaklaşımlar...
Görüntüleme 655
2017 SEO teknikleri yazısı ile 2017 yılında muhakkak kontrol etmemiz gereken kriterleri listelemek istedim. Bir süredir 2017 SEO teknikleri ile ilgili...
Hedef Kitle ve Arama Motoru İlişkisi
Görüntüleme 663
Hedef Kitle ve Arama Motoru Nedir? Hedef kitle, sunduğunu varlıkları (ürün/hizmet/fikir vb.) ulaştırmak istediğiniz kitledir. Hedef kitle bir bebek b...
Mobil Dönüşüm Oranı, Masaüstü Bilgisayarlara Göre ...
Görüntüleme 367
Mobil dönüşüm oranı hakkında emarketer.com adresinde yayınlanmış olan makale dikkatimi çekti. Adobe'un yapmış olduğu araştırmaya göre İngiltere online...
Sosyal Medyanın SEO’ya Etkisi Ne Kadar?
Görüntüleme 1191
Sosyal Medyanın SEO'ya Etkisi Sosyal medyanın seoya etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Aslında Google, insanların ilişkide olduğu yapıları gün geçtikçe...

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Kalitesiz Backlink İle SEO’ya Olumsuz Etki Etmeyin!” hakkında 2 yorum

    1. Ahmet Bey, piyasada birçok seo danışmanlığı yapıyorum diyen kişiler mevcut. Eğer ki size ilk sayfa garantisi veriyor ise koşarak uzaklaşın diyebilirim. Çünkü google tarafından hoş karşılanmayan muhtemelen spam uygulamalarda bulunuyorlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir