Pareto Analizi Nedir? Pareto Analizi Nasıl Yapılır?

Pareto Analizi Nedir?

pareto analizi 80 20 ilkesiPareto analizi, odaklanılması gereken konuları, nispeten daha önemsiz konulardan ayırmak için kullanılan basit fakat etkili bir metodun adıdır. Pareto diyagramı ile sorunlar/problemler gözler önüne serilebilir ve konu içerisinde boş yere dağılmanızın önüne geçer.

Pareto Analizi, ünlü İtalyan ekonomist Wilfredo Pareto tarafından 1897 yılında ortaya atılmıştır. Asıl amacı ülkede yaşanan gelir dağılımı eşitsizliğini gündeme taşımak olan ekonomistin yaklaşımını Amerikan iktisatçı M.C. Lorenz de 1907 yılında bir grafik ile desteklemiştir. 20 80 ilkesi olarak da bilinen bu yaklaşıma göre %80 geliri, %20’lik bir azınlığın elde ettiği; kalan %20 gelirin ise toplumun geri kalan %80’i tarafından paylaşıldığı öngörülmüştür. Daha sonraları problem çözme teknikleri içerisinde yer bulmaya başlamış ve sıkça kullanılmıştır.

Pareto analizi örnekleri çoğaltılabilir. Örneğin:

 • Toplumun %20’si gelirin %80’ini elde etmektedir,
 • Gelen müşteri şikayetlerinin %80’i şikayet tiplerinin %20’sinden gelmektedir,
 • Elde edilen cironun %80’i, müşterilerin %20’sinden gelmektedir,
 • Ülkenin %80’i, sayısal olarak illerin %20’sinde yaşamaktadır,
 • Vb. şekilde örnekler çoğaltılabilir.

Elbette ki rakamların tam sıfır noktasından tutması beklenemez fakat değerlendirme yapıldığında 80/20 kuralı içerisinde ya da yakınlarında yer aldığı görülecektir.

Pareto Analizi ne işe yarar?

Örnek verelim ki pareto uygulamasını gelen müşteri şikayetlerini değerlendirmek için kullanacaksınız. Pareto uygulaması ile birlikte:

 • Tüm müşteri şikayetlerine üst çerçeveden bakılabilir,
 • Problemler içerisinde en önemli sebepler belirlenebilir,
 • Tüm problemlerin oranları ve önem dereceleri ayrı ayrı görülebilir,
 • Problemlere yaklaşımda takım buradan çıkacak sonuca göre doğru yönlendirilebilir

Pareto Analizi Nasıl Yapılır?

Pareto analizi örnekleri yukarıda sunulmuştu. Aslında pareto örnekleri üzerinden değerlendirme yaparak da pareto analizi nasıl yapılır kolayca kavrayabilirsiniz. Yine de bir örnek ile pekiştirmek gerekirse pareto tekniği şu şekilde uygulanacaktır:

 • Öncelikle ele alınacak olan konu belirlenir. (Örneğin müşteri şikayetleri)
 • Tüm veriler bir tabloya dökülür (x konusundan X adet, y konusundan Y adet vb.)
 • Verilerin toplamı elde edilir
 • Veriler üzerinden verilerin toplamının %80’ine gelene dek konular işaretlenir. (Kümülatif dağılım hesaplanır)
 • Sonuçta elde edilen sonuçlara göre problem tipinin %20’si problem adetinin %80’inin kaynağı olduğu görülür.
 • İstenilirse de etkin bir sunum için grafik çizilebilir.

Pareto prensibi ya da diğer adıyla 20 80 ilkesiproblem çözme metodları içerisinde yer almaktadır. Pareto kuralı gibi yalın yönetim ile ilgili yazılarımızı okumak için Yalın Üretim yazılarıma tıklayabilirsiniz.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
Pareto Analizi Nedir? Pareto Analizi Nasıl Yapılır?
Puan
51star1star1star1star1star

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yalın üretim, Yalan Üretim Olmasın Sakın?
Görüntüleme 877
Yalın Üretim Mi Yalan Üretim Mi? Yalın üretim şu sıralar öylesine popüler ve birçok sanayi kuruluşu yalın üretim teknikleri konusunda eğitim ve danış...
5 Neden Analizi Nasıl Yapılır? (Örnek Anlatım)...
Görüntüleme 4709
5 Neden Analizi Hakkında 5 neden analizi, sebep-sonuç ilişkilerini ortaya dökmek için kullanılan basit ve etkili bir problem çözme metodudur. Daha ön...
5S Nedir? 5S Nasıl Uygulanır?
Görüntüleme 4462
5S Nedir? 5S, yalın üretim teknikleri olarak tabir edilen tekniklerden birisidir. 5S nedir denildiğinde deyim yerindeyse yalın üretimin iskeletidir d...
Tekstilde Yalın üretim Teknikleri Uygulanabilir Mi...
Görüntüleme 1425
Tekstilde Yalın üretim Teknikleri Tekstilde yalın üretim teknikleri uygulanır mı? Yalın üretim teknikleri otomotiv sektörüne uygun tarzında yaklaşıml...

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Pareto Analizi Nedir? Pareto Analizi Nasıl Yapılır?” hakkında 6 yorum

 1. Mühendis olarak açık sade anlatımı var fakat sistem üzerinde amaç hata oranlarını min seviyeye indirmektir her zaman. Fakat bazen mümkün olmuyor bu yüzden kaizen şart

  1. Hakan Bey merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi önemli olan hatayı minimuma indirmek. Pareto analizi ile hataları önceliklendirerek, enerjimizi doğru alana kanalize etme imkanı buluyoruz. Daha sonrasında kaizen, 6 sigma ya da başka bir metodla sorunun üzerine gidebilirsiniz tabi ki. İyi akşamlar dilerim.

 2. Bugüne dek birçok yerde fark etmiştim de adını bilmiyordum. Gerçekten de Pareto’nun dediği gibi bir oran aşağı yukarı var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir