PPAP Dosyası Nasıl Hazırlanır? İçeriği Nelerden Oluşur?

PPAP Dosyası Nasıl Hazırlanır?

ppap dosyası nasıl hazırlanırPPAP dosyası nasıl hazırlanır? PPAP Dosyası hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz? PPAP dosya içeriğinde neler var? Bu yazımızın temel çerçevesi bu 3 soru etrafında şekillenecektir. Yazımı okuduktan sonra aklınıza takılan soruları yorum alanına yazarak sorabilirsiniz.

PPAP Dosyası Nedir ve Neden Gereklidir?

PPAP, üretim parçası onay prosesi kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kelimedir.  Üretim parçası onay prosesi, müşteri beklentilerinin, tedarikçi tarafından karşılanabildiğinin en somut örneğidir. Müşteri, bu çalışmayı isteyerek ihtiyacı olan ürünü üretebileceğinizi garantiye almak ister. PPAP dosyası hazırlayabiliyor olmak, ben senin için bu ürünü üretebilecek kapasitedeyim demektir.

PPAP Dosyası İçeriği Kontrol Listesi

PPAP dosyası içeriği 19 kalemden oluşmaktadır. Bu 19 kalemi her müşterinin %100 talep edeceğini garanti etmiyorum fakat genel kabul gören içerikler aşağıda yazıldığı gibidir.

 1. Tasarım Kayıtları
 2. Mühendislik Değişiklikleri
 3. Müşteri Mühendislik Onayı
 4. Tasarım FMEA
 5. Proses(Süreç) Akış Şemaları
 6. Proses(Süreç) FMEA
 7. Boyutsal Sonuçlar (Ölçüm sonuçları)
 8. Malzeme, Performans Test Sonuçları
 9. Ön Proses Çalışması
 10. Ölçüm Sistemi Analiz Çalışması
 11. Yeterli Laboratuvar Dokümantasyonu
 12. Kontrol Planı
 13. Parça Garanti Mektubu
 14. Görünüş Onay Raporu
 15. Yığma Malzeme Şartları Kontrol Listesi
 16. Deneme Üretimi Parçaları
 17. Mastar Numune
 18. Parçaya Özel Kontrol Ekipmanı
 19. Müşteri Özel İsteklerine Ait Uygunluk Kayıtları

PPAP Dosyası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Zaman zaman aksaklıklar yaşayabilir proses yeterlilikleriniz bile gereken seviyeye ulaşamayabilir. İşte bunun gibi durumlarda müşterinizin hoşuna gidecek şekilde rakamlarda oynamak yerine müşterinizden yardım almanızı, tüm soru ve sorunlarınızı paylaşmanızı tavsiye ediyorum. Şeffaflık, müşteri-tedarikçi ilişkileri için önemli bir etkendir.

PPAP Dosyası Hazırlama

Sanırım herkesin merak ettiği noktaya şu anda gelmiş bulunuyoruz. PPAP dosyası ne yazık ki öyle hemen hazırlanabilecek bir dosya değildir. Formları, kayıtları bir araya getirebilmeniz, sisteminizden bu verilerin ne derece alınabileceği ile doğru orantılıdır. Eğer sisteminizden ppap dosyası içeriğinde yer alan kayıtlara ulaşabiliyorsanız, okul çantası hazırlamak kadar kolay olacaktır.

PPAP dosyası hazırlarken faydalanmanız için bazı küçük notlar:

 • PPAP sunumunda sergileyeceğiniz numune ürünün seçimi: 1-8 saatlik üretim dilimi içinden, 300 adetlik ardışık üretim partisi içerisinden alınacak olan bir parça olmalıdır. Tabi 300 rakamı müşterinizin talebine göre değişkenlik gösterebilmektedir.
 • Ürün için gerekli operasyonlar, gereksinimler gerekiyorsa layoutlar tamamlanmalıdır.
 • Müşterinin sunduğu şartlar tamamen karşılanmalıdır.
 • ISO/TS 16949 Laboratuvar şartlarına uyulmalıdır.
 • Tasarım kayıtları hazırlanmalıdır. Tasarım kayıtları, parça teknik resimleri, ürün ağacı(parça malzeme listesi vb.) gibi kayıtlardır. Kritik karakteristikler ve kilit ölçüler tasarım kayıtlarında tanımlanmalıdır.
 • Mühendislik şartlarını içeren dokümanlar, şartnameler hazırlanmalıdır.
 • Firmada mühendislik değişikliklerini içeren kayıtlar bulunmalıdır. Müşteri tarafından gerek bir ön yazı ya da talep şeklinde gelen, firmaya revizyon istekleri de ppap dosyası içerisinde bulunması gerekmektedir.
 • Müşteri mühendislik onayı alınmalıdır. mühendislik değişiklik talepleri sonrasında, müşteri ile bir dizi diyaloglar devam etmekte ve sonunda sunmuş olduğunuz şartlara olumlu ya da olumsuz bildirimler gerçekleştirmektedirler.
 • Tasarım FMEA’nın hazırlanmış olması gerekmektedir. Tasarım FMEA ile tasarım kaynaklı oluşabilecek hatalar ve bu hataların önlenmesi için alınacak tedbirler ortaya çıkarılmalıdır. Böylece hatalar henüz tasarım aşamasında iken önlenmiş hiç yoksa riski en aza indirilmiş olacaktır. Ürün tasarımından sorumlu olan kuruluş tasarım  fmea yapmak ve bunu ppap dosyasında bulundurmak zorundadır.
 • Parçanın (ürünün) proses içerisindeki akışını şematize edecek, birbirleriyle etkileşimini gösterecek iş akış şemaları hazırlanmalıdır. Tasarım FMEA ve müşteri istekleri proses akışını tahmin etmemize yardımcı olabilir. İş akış şemasının nasıl hazırlananır diye öğrenmek isterseniz İş Akış Şeması Nasıl Çizilir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Proses FMEA çalışmaları da hazırlanmış olmalıdır. Proses FMEA, hazırlanan proseste yapılan faaliyet ya da operasyonlarda ortaya çıkacak potansiyel hataların etkilerini ve sebeplerini araştırarak risklerin belirlenmesini ve bunlarla ilgili önlemlerin alınmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Ürün kalite planlaması aşamasında ve prosese başlamadan önce yapılmalıdır, prosesin devreye alınması ile beraber yeni hata türleri keşfedildikçe de yenilenmesi gerekmektedir.

İbrahim Akşen olarak PPAP dosyası nasıl hazırlanır sorusuna cevap olarak hazırladığım yazıyı beğeninize sunuyorum. Sorularınız için yorum yapabilirsiniz.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
PPAP Dosyası Nasıl Hazırlanır? İçeriği Nelerden Oluşur?
Puan
51star1star1star1star1star

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Otomotivde Kontrol Planı Hazırlama Evreleri
Görüntüleme 1931
Kontrol Planı Hazırlama Evreleri Kontrol planı, kalite sisteminin en önemli halkalarından biridir. Otomotiv sektöründe kontrol planı hazırlama, d...

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

PPAP Dosyası Nasıl Hazırlanır? İçeriği Nelerden Oluşur?” hakkında 23 yorum

 1. PPAP dosya dokümanları içinde tarihsel sıra dokümanlarda nasıl olmalıdır. örnek bir kronoloji varsa paylaşır mısınız ?

 2. Merhaba İbrahim Bey,

  Taşınma dolayısıyla PPAP Seviye III içinden hangi dokümanların değişmesi gerekir ? Proseste veya iş akışında herhangi bir değişiklik olmadığını gözönüne alırsak, sadece adres değişikliği için PPAP değiştirmek gerekir mi? Bilgilerinizi rica ediyorum.

  1. Özge Hanım merhaba,
   Taşıma herhangi bir tedarikçi, proses veya iş akışı değişikliği getirmediği için herhangi bir PPAP değişikliğine gerek yoktur. Sadece yerleşim planınızı güncelleştirmeniz yeterli olacaktır. İyi günler diliyorum.

  1. Tufan Bey hayırlı olsun, dosyalarıma bakayım eğer uygun bir PPAP örneği varsa paylaşacağım. İyi günler dilerim.

   1. İbrahim bey merhabalar,
    Ben de alüminyum sektöründe çalışıyorum. Elinizde uygun bir sunum örneği mevcut ise paylaşabilir misiniz?
    Teşekkürler.

  1. Neriman Hanım merhaba, Kontrol planı ile ilgili örnek atmam için iletişim bilgilerinizi iletebilir misiniz? Ayrıca Otomotivde Kontrol Planı ile ilgili bir yazım var. Dilerseniz o yazımdan da faydalanabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

 3. İbrahim Bey, müşterimiz olacak bir firma bizden ppap dosyası talep etti. Tahmini ücreti ne kadardır?

  1. İbrahim Bey merhaba, ppap dosyası para ile satın alınabilecek birşey değildir. Tabi ki istenilirse danışmanlık alınarak hazırlanmasına yardımcı olabiliriz. Fakat burada önemli olan ppap dosyasına girdi olacak kayıtlar/bilgileri toplayabilecek bir sisteme sahip olunmasıdır. Dolayısı ile önceliğiniz PPAP için gerekli verileri sistemimden nasıl elde edebilirim diye sormalısınız. Eğer komple bir sistem iyileştirmesi talebiniz olursa iletişim sayfamızdan benimle iletişim geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir