Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Kısaca Mesajınız

Roible Nedir? ROI Hesabı Nasıl Yapılır?

Shares
roi roible nedir roi hesabı
Read Carefully

roible nedirROIBLE, ROI ve -ible kelimelerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış bir terimdir. ROI, return of investment olarak bilinen yatırımın geri dönüşünü ifade etmektedir. Birçok kurumsal firma yapacağı yatırımlarda iyi bir ROI değeri görmek ister. Yatırıma dahil edecekleri sermayenin dönüşünü görmek en büyük haklarıdır elbete ki.

ROIBLE ise yatırımın geri dönüşebilirliğini ifade eden bir terimdir. Biz yapılacak iş roible mı? diye sorduğumuzda bu işin dönüşüm alıp almayacak olmasını sorgulamış oluruz.

ROIBLE Mıyız?

Uygun olduğunuzu anlamanın en güzel yolu, ROI hesabı yapmaktır. ROI hesabı için ise formül aşağıdaki gibidir.

ROI = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Masrafı) / Yatırım Masrafı

ROI’nin 1 çıktığı durum başa baş noktasıdır. Ne kar ne de zarar olan noktayı ifade etmektedir. ROI’nin 1’den büyük olduğu her değer bir kar ifadesidir. Tabi ki sayıyı ne kadar büyütürsek o kadar uygun olacaktır.

Bir Örnekle ROI

Örnek vermek gerekirse tshirt satıyorsunuz ve her birinden 5 TL kar ediyorsunuz. 100 adet tshirt sattığınızı ve bunun için 200 TL reklam yatırımı yaptığınızı düşündüğümüzde;

ROI=((100*5)-200)/200=300/200=1,5 – Yani yatırılan her 1 TL için 1,5 TL getiri elde edilmektedir. ROI’niz 1’den büyük olduğu sürece her türlü yatırıma açık olabilirsiniz.

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top