Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Kısaca Mesajınız

Şahit Numune Saklama Süresi VDA’ya Göre Ne Kadar?

Shares
Read Carefully

Şahit Numune Saklama Süresi Hakkında

Bu yazıyı VDA‘da şahit numune saklama süresi ile ilgili internette bir kaynak bulamadığım için yazıyorum. Otomotiv sektöründe kullanılan en önemli standartlardan birisi de VDA’dır. VDA, Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği’dir ve kendilerine has bir takım standartlar bulunmaktadır. Bu yazının konusu olmayan standartlar ile ilgili olarak, VDA maddelerini ayrıca aratabilirsiniz.

VDA Şahit Numune Saklama Süresi Uygulaması

VDA 6.4.‘te belirtilmiş olup, TS’de olduğu gibi herhangi bir yıl kıstası bulunmamaktadır. Uygulaması müşteri şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Şahit numuneler parça üretimden tamamen kalkana kadar yani proje tamamlanana kadar muhafaza edilmelidir. Yeni yılda da devam eden projelerde, eski şahit numune arşive ayrılır ve yeni bir şahit numune alınır. Bu işlemler proje tamamlanana kadar devam eder, projenin tamamlanması ile birlikte ise şahit numuneler imha edilebilirler.

Müşteri şartnamesinde yedek parça anlaşması varsa, yedek parça sağlama taahhüt süresi kadar daha şahit numuneler saklanmalıdır. Bu sürenin bitimiyle birlikte şahit numuneler imha edilebilirler.

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Comments (4)

 • Ahmet Kulaç

  Ağustos 14, 2016 - 4:43 am

  Gıda şahit numunesi için sayfaya geldim ama farklı bir bakış açısı kazandırdı. Bize de uygulabilir bence.

  Cevapla
  • İbrahim Akşen

   Ağustos 15, 2016 - 11:37 am

   Kesinlikle, önemli olan şey müşteri memnuniyeti ise neden olmasın ki?

   Cevapla
 • Murat Uçar

  Haziran 15, 2016 - 9:55 am

  VDA’nın 6.3 ile 6.4 kitaplarına baktım aradım taradım bulamadım. Şansıma yazmışsınız da öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

  Cevapla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top