Şahit Numune Saklama Süresi VDA’ya Göre Ne Kadar?

Şahit Numune Saklama Süresi Hakkında

Bu yazıyı VDA‘da şahit numune saklama süresi ile ilgili internette bir kaynak bulamadığım için yazıyorum. Otomotiv sektöründe kullanılan en önemli standartlardan birisi de VDA’dır. VDA, Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği’dir ve kendilerine has bir takım standartlar bulunmaktadır. Bu yazının konusu olmayan standartlar ile ilgili olarak, VDA maddelerini ayrıca aratabilirsiniz.

VDA Şahit Numune Saklama Süresi Uygulaması

VDA 6.4.‘te belirtilmiş olup, TS’de olduğu gibi herhangi bir yıl kıstası bulunmamaktadır. Uygulaması müşteri şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Şahit numuneler parça üretimden tamamen kalkana kadar yani proje tamamlanana kadar muhafaza edilmelidir. Yeni yılda da devam eden projelerde, eski şahit numune arşive ayrılır ve yeni bir şahit numune alınır. Bu işlemler proje tamamlanana kadar devam eder, projenin tamamlanması ile birlikte ise şahit numuneler imha edilebilirler.

Müşteri şartnamesinde yedek parça anlaşması varsa, yedek parça sağlama taahhüt süresi kadar daha şahit numuneler saklanmalıdır. Bu sürenin bitimiyle birlikte şahit numuneler imha edilebilirler.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
Şahit Numune Saklama Süresi VDA'ya Göre Ne Kadar?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

VDA 6.3. Proses Denetimi Nedir? Nasıl Yapılır?
Görüntüleme 3759
VDA 6.3. Proses Denetimi Nedir? VDA 6.3. Proses Denetimi, VDA (Verband der Automobilindustrie e.V.) kuruluşunun hazırlamış olduğu otomotiv endüstrisi...

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Şahit Numune Saklama Süresi VDA’ya Göre Ne Kadar?” hakkında 4 yorum

  1. Gıda şahit numunesi için sayfaya geldim ama farklı bir bakış açısı kazandırdı. Bize de uygulabilir bence.

  2. VDA’nın 6.3 ile 6.4 kitaplarına baktım aradım taradım bulamadım. Şansıma yazmışsınız da öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir