Tekstilde Yalın üretim Teknikleri Uygulanabilir Mi?

Tekstilde Yalın üretim Teknikleri

Tekstilde yalın üretim teknikleri uygulanır mı? Yalın üretim teknikleri otomotiv sektörüne uygun tarzında yaklaşımlar mevcut. İşte bu yazımızda tekstile yalın üretim yaklaşımının uygunluğunu kaleme alacağım.

Yalın Üretim Teknikleri Hakkında

tekstilde yalın üretim teknikleriYalın üretim teknikleri, kuruluş içerisinde değer yaratmayan israfların önüne geçilmek için yapılan çalışmaların genel adıdır. Yalın üretim yaklaşımı 5S, kaizen, smed, vsm, poka-yoke vb. birçok tekniğin birleşimi ile kullanılabileceği gibi yalnızca tek bir metod olarak da kullanılabilir. Bu işletmenin yapısıyla ilgilidir. Fakat hangi işletme olursa olsun görülen şudur ki: 5S ve Kaizen metodları her işletmede uygulanabilen ve doğru uygulandığında çok verimli sonuçlar doğurabilen yalın üretim metodlarıdır.

Tekstilde Yalın Üretim Uygulamaları

Tekstilde yalın üretim uygulamaları ile birlikte üretimi sadeleştirebilir ve gereksiz maliyetleri indirgeyebilirsiniz. Mesela eski sistem elyaf/iplik makinalarında, ekstrüderden inen filamentlerin masura veya kovalara doldurulması daha sonra ise çekime gönderilmesi görülüyorken; yeni tip makinalarda üretim ve çekimi aynı yerde yaparak zaman, enerji ve personel tasarrufu sağlayan makinalar gelişmiştir. Bakıldığında bu tekstil işletmesinde yapılmış bir iyileştirmedir ve yalın üretime hizmet eder.

Tekstil sektöründe özellikle iplik üretimi otomotiv vb. sektörler gibi emek yoğun değildir. Otomasyon ve makinalar üretimin büyük yükünü sırtlamaktadır. Tekstil işletmelerinde israflar özellikle fazla ve gereksiz taşıma, fazla üretim, fazla stoklama, beklemeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Hatalı üretim de bir israf çeşidi olmakla birlikte makinaya bağımlı olması sebebi ile zaman zaman yatırımla halledilebilir.

Fazla ve gereksiz taşımayı göz önüne sermek için yalın üretim metodlarından 5S uygulaması mükemmel bir araçtır. 5S uygulaması içerisinde yapılacak olan spagetti diyagramı ile hangi çalışan ne kadar mesafe yol kat ediyor, üretim nasıl akıyor gibi soruların cevabı üst çerçeveden görülebilir. Bu sayede gerekirse hat akışını düzenleyebilir zaman kayıpları ile birlikte çeşitli konularda maliyetlerde iyileşme sağlayabilirsiniz. Çünkü aynı sürede daha fazla ürün üretmenin önünü açmaktadır. Ayrıca VSM yöntemi ile birlikte bazı hatları birleştirebilir, ara stokların olduğu alanlar belirlenerek, bunlarla ilgili optimizasyon yapılması için bakış açısı kazanılabilir.

Sonuç olarak bakıldığında sadece 5S ve VSM uygulamaları ile bile gereksiz taşımalar, fazla stoklar indirgenebilir. Bunun sonucunda personel, enerji vb. maliyetlerde iyileşme sağlanabilir. İyileşmenin sürekliliğini sağlamak adına ise Kaizen kültürünün oluşturulması, işletmelerde verimli uygulamaların önünü açan tetikleyicilerden birisidir.

Yazımızda da adı geçen 5S ile ilgili 5S Nedir? 5S Nasıl Uygulanır? yazımı okuyarak uygulama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tekstil yalın üretim uygulamaları için eğitim veya danışmanlık ihtiyacınız mı var? Bizimle hemen iletişime geçiniz.

Özet
Değerlendirme Tarihi
Yazı İsmi
Tekstilde Yalın üretim Teknikleri Uygulanabilir Mi?
Puan
51star1star1star1star1star

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yalın üretim, Yalan Üretim Olmasın Sakın?
Görüntüleme 877
Yalın Üretim Mi Yalan Üretim Mi? Yalın üretim şu sıralar öylesine popüler ve birçok sanayi kuruluşu yalın üretim teknikleri konusunda eğitim ve danış...
5 Neden Analizi Nasıl Yapılır? (Örnek Anlatım)...
Görüntüleme 4709
5 Neden Analizi Hakkında 5 neden analizi, sebep-sonuç ilişkilerini ortaya dökmek için kullanılan basit ve etkili bir problem çözme metodudur. Daha ön...
5S Nedir? 5S Nasıl Uygulanır?
Görüntüleme 4462
5S Nedir? 5S, yalın üretim teknikleri olarak tabir edilen tekniklerden birisidir. 5S nedir denildiğinde deyim yerindeyse yalın üretimin iskeletidir d...
Pareto Analizi Nedir? Pareto Analizi Nasıl Yapılır...
Görüntüleme 6570
Pareto Analizi Nedir? Pareto analizi, odaklanılması gereken konuları, nispeten daha önemsiz konulardan ayırmak için kullanılan basit fakat etkili bir...

İbrahim Akşen

Deneme yanılmaya dayalı öğrenme metodunun gücüne inanır. 2016 yılı itibariyle SEO, Google Adwords ve Dijital Pazarlama konularında freelance danışmanlık vermiş ve Şubat 2017 itibariyle Emlakjet.com Dijital Pazarlama ekibine katılmıştır.

Tekstilde Yalın üretim Teknikleri Uygulanabilir Mi?” hakkında 3 yorum

    1. Yalın üretim/yönetim her kuruluşa uygulanabilir bir sistemdir. Dolayısı ile danışmanlık almanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir